O czym trzeba pamiętać wybierając się w góry?

1. Mierzmy siły na zamiary

Planując wycieczkę sprawdzajmy długość szlaku, poszukajmy profili wysokościowych trasy oraz prześledźmy jej przebieg na profesjonalnej mapie turystycznej https://gorybezgranic.pttk.pl/mapa-gory-bez-granic lub zapytajmy bardziej doświadczonych turystów.

Jeżeli nie mamy jeszcze doświadczenia, to nie porywajmy się na wycieczkę w trudnym terenie, z długimi i stromymi podejściami i zejściami. Zacznijmy od czegoś lżejszego. Stosujmy zasadę od łatwego do trudniejszego. Może to być spacer po najbliższej okolicy, którego trasa biegnie płaskimi ścieżkami. Za uśrednione tempo wędrówki przyjmujemy  1 kilometr dystansu w  15 min. Oczywiście czas przejścia 1 kilometra  w płaskim terenie będzie się różnił od czasu przejścia 1 km w terenie górzystym.

2. Obuwie

Na wycieczki górskie zakładajmy obuwie pełne, najlepiej z podeszwą z protektorem. Unikajmy wszelkich miękkich butów typu: trampki, sandałki, balerinki, mokasyny oraz  butów miejskich z płaską podeszwą. Rozmiar buta ma także znaczenie – nie dobierajmy butów górskich na „styk”.

Kupując buty górskie powinniśmy wybrać taki model, który sprawdzi się w terenie naszego „działania”, najczęściej są to Beskidy. Większość producentów dzieli obuwie ze względu na teren, w jakim będziemy się poruszali. Lekkie spacery, wycieczki górskie z dużym obciążeniem, wycieczki terenowe, wspinaczka wysokogórska, wspinaczka zimowa, zimowa wędrówka z rakami lub bez raków) oraz ze względu na grubość i sztywność podeszwy (A - miękkie buty na spacery, B - twarde buty do górskich wędrówek, C - twarde buty do wspinaczki z uwzględnieniem raków półautomatycznych i paskowych, D - bardzo twarde do wspinaczki z uwzględnieniem raków automatycznych). W przeszłości wychodząc w góry obowiązkowo zakładano wysokie buty (powyżej kostki), dziś ta reguła nie zawsze obowiązuje. Są aktywności np.: biegi górskie, w których sprawdzają się bardziej buty poniżej kostki.

Buty o zbyt miękkiej podeszwie nie będą się sprawdzały na kamienistych drogach. Odczujemy nawet najmniejszy kamień. Nie sprawdzą się także na tarasie błotnistej z dużą ilością korzeni. Z kolei buty na zbyt twardej i sztywnej podeszwie będą dla nas utrapieniem, ponieważ każdy luźny kamyk lub korzeń może zadziałać jak równia pochyła i stracimy równowagę. Dlatego w Beskidy najlepsze są buty średnio twarde z podeszwą typu B, dzięki którym w zdecydowanej większości beskidzkiego terenu będziemy czuli się bezpiecznie.

3. Ubieraj się na cebulkę.

Dobrym rozwiązaniem podczas wędrówki jest zakładanie kilku warstw odzieży, czyli ubiór na „cebulkę”. Takie rozwiązanie stosowali już dawno temu pierwsi turyści. Jeżeli idziemy po płaskim terenie i bez większego wysiłku dwie czy nawet trzy warstwy ubrania (np. polar, bluza techniczna) się sprawdzą. Jeżeli zaczniemy się wspinać pod górę trzeba pozbyć się jednej z warstw, ponieważ podczas wysiłku nasz organizm będzie produkował dużo ciepła, a co za tym idzie potu. Nasza skóra pozostanie mokra i łatwo możemy się przeziębić. Dobrą praktyką jest ubranie kolejnej warstwy na postoju (np. przerwie na posiłek, odpoczynek), mimo że odczuwamy falę ciepła. Dodatkowa warstwa uchroni nas przed wyziębieniem ( nawet latem przy dobrej pogodzie) i zachorowaniem. Bardzo często podczas wędrówki taka praktyka będzie się powtarzała (ubieranie i zdejmowanie kolejnych warstw), tak aby nasze ciało pozostawało suche. Np. idąc granią lub otwartym terenem,  gdzie możemy spodziewać się silnego i chłodnego wiatru załóżmy wiatroszczelną bluzę lub kurtkę, którą po zejściu w zaciszne miejsce możemy schować do plecaka.

4. Plecak jest najlepszy „ever”

W górach najlepiej sprawdza się plecak. Nie reklamówka z Biedronki, nie torba na ramię czy walizka, ale plecak. Dzięki niemu mamy wolne ręce, a to w górach jest bardzo ważne, no chyba że mamy w nich kijki trekkingowe… W plecaku powinny się znaleźć: dodatkowa odzież (cieplejsza bluza, kurtka przeciwdeszczowa), jedzenie (batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, suszone mięso), napoje (niealkoholowe) 😊, np. izotonik, lub po prostu woda. Warto zabrać do plecaka także apteczkę z podstawowym wyposażeniem. Jeżeli zdecydujemy się na zakup plecaka pamiętajmy, aby w zestawie był tropik (można go dokupić dodatkowo), który zwiększy jego odporność na wodę. Zanim zdecydujemy się na zakup, przymierzmy kilka modeli. Ważne, aby plecak dobrze przylegał do naszych pleców i był wygodny. Warto zabrać plecak, a w nim „słodki ciężar”, nawet kiedy idziemy na krótki spacer (tylko do schroniska). Nie zapominajmy o dodatkowej czapce i rękawiczkach, nawet latem.

5. Przezorny zawsze „zabezpieczony”

Pamiętajmy, że w górach pogoda może nagle się zmienić w nieprzewidywalny wiatr, deszcze, czy burzę. Bądźmy gotowi na takie warunki. Dobrze przygotowany plecak może uratować nam życie.

6. Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo

Planując wycieczki zawsze sprawdź trasę, którą będziesz się poruszał,dokładnie przestudiuj mapę terenu, naładuj telefon komórkowy i zabierz powerbank, wpisz numery alarmowe GOPR 601 100 300, TOPR 985, ściągnij aplikację NA RATUNEK [zobacz]

7. Mapa papierowa zawsze w plecaku

Pamiętajmy, że mapa papierowa (laminowana) jest pewniejsza niż elektronika, która bywa zawodna (rozładowanie, zamoczenie, uszkodzenie). Kupując mapę papierową  dobierzmy odpowiednia skalę. Najlepsze są tzw. „pięćdziesiątki” czyli mapy 1:50 000, są łatwe do odczytywania i zorientowania się w danym terenie.

8. Po co nam przewodnik na wycieczkach?

Wybierając się na wycieczkę warto rozważyć, czy skorzystać z usług profesjonalnego przewodnika. Niezależnie od tego, w jaki teren się wybierzemy, warto jechać tam z przewodnikiem. Zadba on o bezpieczeństwo, to znaczy: na początku trasy poinformuje nas o ewentualnych zagrożeniach, będzie wiedział co zrobić, gdy nastąpi nagłe załamanie pogody i rozpęta się burza z piorunami, w razie potrzeby udzieli pierwszej pomocy, nie zaryzykuje wejścia w niebezpieczny teren narażając na niebezpieczeństwo swoich podopiecznych. Wędrując z przewodnikiem nie musimy się martwić, że zabłądzimy. Możemy beztrosko zachwycać się otaczającą nas przyrodą, słuchając ciekawostek krajoznawczych o danym terenie i poznawać historię odwiedzanych miejsc.

 

Zapraszamy na nasze wycieczki, które prowadzą wyspecjalizowani, przeszkoleni i doświadczeni przewodnicy górscy i terenowi [zobacz]

 

Z nami poczujesz się w terenie pewniej i bezpieczniej.