UWAGA - WAŻNA INFORMACJA!!! dot. szlaku żółtego wokół Rzeszowa
Z uwagi na ponad 70 km część szlaku, która jest poprowadzona ruchliwymi drogami asfaltowymi oraz "przecięta" drogą szybkiego ruch DK 94(stara 4), autostradą (A4),torami kolejowymi, bez możliwości bezpiecznego przejścia, szlak żółty decyzją Zarządu Oddziału zostaje skasowany. Informujemy także o trwających pracach znakarskich przy pozostałych szlakach będących pod opieką Oddziału PTTK w Rzeszowie.
1. Czerwony szlak im. płk. Leopolda Lisa - Kuli - zobacz na mapie
Przebieg szlaku: Rzeszów (Rynek) - Słocina - Maria Magdalena (Malawa) - Wola Rafałowska - Handzlówka - Markowa - Kosina
Szlak turystyczno - historyczny im. płk. Leopolda Lisa - Kuli został wyznakowany przez znakarzy z Oddziału PTTK w Rzeszowie. Wnioskodawcą i pomysłodawcą wspomnianego szlaku był w 2001 roku Podkarpacki Związek Piłsudczyków w Rzeszowie, przy czym w pełni popierał tę inicjatywę Zarząd Główny Związku Piłsudczyków. Szlak został wyznakowany kolorem czerwonym w 2002 roku, jego długość wynosi 39 km.
2. Zielony szlak: Wzgórze Marii Magdaleny - Nowa Sarzyna - zobacz na mpaie
Przebieg szlaku: Wzgórze Marii Magdaleny - Cierpisz - Łańcut - Czarna - Rakszawa - Pałacyk w Julinie - Nowa Sarzyna
Szlak wyznakowany został przez znakarzy oddziału rzeszowskiego PTTK w roku 1985. Jego obecna długość wynosi 62 km Do roku 2001 szlak ten miał początek w Rzeszowie, w rynku. Ponieważ jednak we wspomnianym 2001 roku wyznaczony został nowy szlak im Lisa-Kuli z Rzeszowa do Kosiny, koloru czerwonego, stąd wynikła potrzeba, by zielony szlak zaczynał się na wzgórzu Marii Magdaleny, a nie w Rzeszowie, jak to było do tego czasu. Czerwony szlak bierze początek w Rzeszowie, przechodzi właśnie przez wzgórze Marii Magdaleny.
3. Zielony szlak im. gen. Władysława Sikorskiego długość szlaku wynosi 26 km - zobacz na mapie
Przebieg szlaku: Nowa Wieś - k/Hyżnego - Hyżne - Błażowa - Kąkolówka - Wilcze 506m (Patryja)
4. Niebieski szlak Leżajsk - Głogów Małopolski - zobacz na mapie
Przebieg szlaku: Leżajsk - Brzóza Królewska - Julin (Pałacyk Potockich) - Trzeboś - Sokołów Małopolski - Hucisko - Głogów Małopolski
Szlak został wyznakowany przez znakarzy Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Rzeszowie. Początek opisywanego szlaku przy dworcu PKS w Leżajsku. Dzisiejszy Leżajsk, to pierwotnie miejscowość położona na terenie dzisiejszej wsi Stare Miasto, w XIII wieku wzmiankowana jako wieś. W 1354 roku król Kazimierz Wielki nadaje Rzeszów i okolice (włość rzeszowską), w tym ówczesny Leżajsk, Janowi Pakosławicowi ze Stróżysk. Prawa miejskie uzyskuje w 1397 roku od Władysława Jagiełły. Powtórnie lokowany w 1524 roku na obecnym miejscu przez króla Zygmunta Starego. W Leżajsku warto zwiedzić:
-kościół parafialny p.w. św. Trójcy i Wszystkich Świętych
-kościół i klasztor Bernardynów, fundacji Łukasza Opalińskiego, budowany w latach 1618-1628, z cudownym obrazem Matki Boskiej Pocieszenia, z jednymi z najsłynniejszych organów w Polsce oraz muzeum klasztorne.
5. Zielony szlak: Strzyżow - Brzeżanka - Bonarówka - zobacz na mapie
Przebieg szlaku: Strzyżów - Pustki - Brzeżanka - Bonarówka
Szlak turystyczny Strzyżów-Brzeżanka-Bonarówka, koloru zielonego, długości 11 km, wyznakowany przez znakarzy Oddziału PTTK w Rzeszowie w 1975 roku, przebiega terenami Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Jest częścią zielonego szlaku biegnącego dalej z Bonarówki przez Królewską Górę, Krosno, Żarnowiec, Bóbrkę do Dukli.
6.Czarny szlak: Czudec - Brzeżanka - zobacz na mapie
Przebieg szlaku: Czudec - Babica - Wyżne - Połomia - Gwoździanka (Kopalina 463 m) - Godowa - Brzeżanka (pasmo)
Szlak o długości 24 km, do przejścia którego potrzeba około 8 godzin, został wyznakowany przez znakarzy z Oddziału PTTK w Rzeszowie przed 1970 rokiem.
7. Żółty szlak: Dynów - Huta Gogołowska , Huta Gogołowska - Kołaczyce (Oddział PTTK Jasło) - zobacz na mapie
Przebieg szlaku: Dynów - Łubno - Ujazdy - Wilcze 506m (Patryja) - Podlas - Pogorzała - Wyżne - Czudec - Nowa Wieś - Łętownia - Niewodna - Szufnarowa - Jaszczurowa - Bardo 534 m - Podlas - Huta Gogołwska (Hucisko).
Szlak został wyznakowany w połowie lat 80 przez rzeszowski oddział PTTK głównie przez zespół znakarski: A.Dec, J.Barleski, J.Pałka. Szlak przebiega w większości terenami zabudowanymi lub w ich pobliżu. Wyznaczając przebieg szlaku w okresie trudności gospodarczych kraju, znakarze uwzględnili w pewnej mierze rozmieszczenie przy trasie sklepów, których zaopatrzenie było w tamtych czasach czynnikiem dodatkowo zwiększającym atrakcyjność turystyczną szlaku. Szlak miejscami ma dość zawiły przebieg, a ze względu na geste osadnictwo wymaga częstych korekt i zmian w jego przebiegu. Szlak jest w większości widokowy, z przewagą widoków na południe. Ma długość ok 72 km na odcinku Dynów - Huta Gogołowska.
8. Niebieski szlak: Biała - Dynów (część szlaku tzw. Karpackiego Rzeszów - Grybów ma ok 450 km) zobacz na mapie
Przebieg szlaku: Rzeszów (Biała, ul. Rodzinna) - Łany Tyczyńskie - Chmielnik - Borówki - Grzegorzówka - Jawornik Polski - Bachórz - Dynów
Niebieski szlak turystyczny z Białej do Dynowa długości 40 km wyznakowany został przez znakarzy Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego w Rzeszowie.
Przebieg szlaku: Dębica - Braciejowa - Głobikowa - Grudna Górna - Bardo 534 m - Chytrówka - Wiśniowa - Pasmo Jazowej - Rzepnik
Jeden z najstarszych szlaków w okolicach Rzeszowa, wyznakowany w 1969 r.
Przebiega wzdłuż grzbietów Pogórza Strzyżowsko - Dynowskiego, w terenie lesistym i mało zabudowanym. Nas interesuje szczególnie środkowy odcinek tego szlaku, długości 47 km, Dębica - Berdechów-Wiśniowa-Rzepnik, znakowany przez rzeszowski Oddział PTTK. Czas przejścia tego odcinka ok. 15 godz.